Osmanlı’da Resmi Kayıtlara Geçen Gizemli Varlık “OBURLAR”

Osmanlı’nın resmi gazetesine giren Tırnova olayı ve Oburlar(Cadı ve Vampir olarak da geçiyor) olarak adlandırılan gizemli korkunç varlıkların ürkütücü hikayesini izliyoruz.
KANALIMIZA ÜCRETSİZ ABONE OLUN ► https://www.youtube.com/channel/UCtqI…

► Facebook İnstagram ve Twitter hesaplarımızı takip ederek, benimle doğrudan iletişime geçebilir ve sohbetlerimize katılabilirsiniz:

► https://www.facebook.com/MERAKLIKANAL

► https://twitter.com/muratbasran

► https://www.instagram.com/murattbasaran/

►Benzer videolarımızı izleyin
https://www.youtube.com/watch?v=_u0Kw…

Merak edenler, sorgulayanlar ve öğrenmek isteyenler için; günümüzde ve geçmişte gizemi açıklanamamış olaylardan, bilimdeki son gelişmelere, akıllara durgunluk veren hayvanlar aleminden, uzay ve dünya dışı varlıklara kadar pek çok konuda merakınızı doyuran videolar hazırlıyoruz.

Amacımız bilinmeyenler hakkında size bilgi sunmak, bunu yaparken de sorgulamak. Bana destek olmak için kanalıma abone olabilirsiniz.Keyifli seyirler…

Facebook Bilim ve Uzay gurubuna katılın ve sohbetlerimize eşlik edin, birçok konu tartışalım.► https://www.facebook.com/groups/1170697572956177/
Osmanlı’da Resmi Kayıtlara Geçen Gizemli Varlık OBURLAR

Balkanlardaki Türk kasabası Tırnova’da (Tırnava olarak da bilinir) geçen bu olay, Osmanlı tarihindeki bu tip enteresan 3-4 olaydan biri.
Rivayet göre; bazı ölü yeniçeriler geceleri mezarlarından çıkıp şehri talan ediyor, insanlara korku salıyor. Bunun üzerine mezarları tek tek tespit edilen “vampir yeniçeriler”, tarihi mitlerden farklı olarak kalbe değil de göbek üzerine kazık çakılması ve ateşe vermek yerine çıkarılan kalplerin suda haşlanması gibi “ritüeller” ile yok ediliyorlar.
Olay o kadar ciddi bir boyuta geliyor ki; dönemin kadısı Ahmet Şükrü Efendi’nin bu dehşet veren olayı anlattığı mektubu, Osmanlı Devleti’nin resmi gazetesi olan Takvim-i Vekayi’nin 6 Ekim 1833 yılında yayınlanan nüshasına da giriyor.

Kaynaklar;
İlber Ortaylı, İmparatorluğun En Uzun Yüzyılı kitabı
Murat Bardakçı 14 Eylül 2003 tarihli hürriyet köşe yazısı
Zeynep Aycibin-Osmanlı Devleti’nde Cadılar Üzerine Bir
Değerlendirme
http://dergiler.ankara.edu.tr/dergile…
Trend Mynet Yazarı : Sercan Eker

Music

Kevin Mcleod- Bent and Broken Creative Commons Attribution lisansıyla paylaşılmıştır http://creativecommons.org/licenses/by/3.0/

Eser Sahibi, http://incompetech.com/wordpress/2012/07/bent-and-broken/

Kaynak, http://incompetech.com/wordpress/

Bir Cevap Yazın