Kan Emerek Yaşayan 8 Vampir Hayvan

Bu videoda kan emen hayvanları mercek altına aldık. Sivrisinekten vampir yarasaya, sülükten pireye 8 vampir hayvanı listeliyoruz.

En bilinen kan emici hayvanla başlıyoruz. Tabii ki başımızın belası sivrisinekler. Sadece dişi sivriler, yumurta üretebilmek amacıyla kan emiyor. Sadece insanlar değil, her türden hayvan, hatta balıklar bile ellerinden kurtulamıyor.

İkinci sırada bir başka belalımız var: Pire. Ölü farelerden emdikleri kandan ötürü Ortaçağ’da yaşanan veba salgınının baş aktörü pirelerdi. O zamanki Avrupa nüfusunun dörtte biri bu hastalık yüzünden hayatını kaybetmişti.

Yine bilinen bir hayvanla devam ediyoruz. Küçücük bir böcek olan tahtakurusu, insanlar uyurken önce doğal bir anestezi iğnesi yapıyor, sonra da midesi dolana kadar kan emiyor. Bu hayvanın biyolojik yapısı bulaşıcı hastalıkları taşımaya izin vermediği için çok şanslıyız.

Sırada ilk kez duyacağınız bir kan emici var: Temizlikçi Kuş. Hayatını büyük hayvanların vücudunu yapışan kene, kurtçuk gibi küçük canlıları yiyerek idame ediyor. Deriye yapışan avını yiye yiye kana da alışmış. Açtığı minik yaradan kan emiyor.

“Vampir saka” adındaki bir diğer kuşla devam ediyoruz. Bu neyseki sadece Galapagos adalarında yaşayan bir tür. Ve ne acayip ki, kanını emdiği sadece bir hayvan var, o da sümsük kuşu.

Sırada tedavi amacıyla kullanılan bir hayvan var: Sülük. 19’uncu yüzyıldan bu yana dünyanın pek çok yerinde insanlar vücutlarına sülük yapıştırıp kanını emdiriyor. İddialara göre, kan akışını hızlandırdığı için hastalıklara iyi geliyor. İnsanoğlunun kanını seve seve emdirdiği tek hayvan sülük olsa gerek.

Listemize korkunç görünümlü minik bir deniz canlısı ile devam ediyoruz. Bu hayvanın ismi Türkçe’de “bofa balığı” diye geçiyor ama aslında balık filan değil. Kafası sadece dişlerden oluşan Bofa, bir balığa yapışıyor ve bazen haftalarca yapışık kalarak kanını emiyor.

Kan emen hayvanlar listesini Vampir Yarasa ile bitiriyoruz. Yarasaların sadece 3 türü kan emerek yaşıyor. Avı genelde çiftlik hayvanları ve kuşlar ama nadiren de olsa insanlara saldırabiliyor. Jilet gibi keskin olan dişleri sayesinde açtığı yaradan hızlı bir şekilde kan emiyor. Bu yarasalar aynı zamanda vampir efsanesinin kaynaklarından biri olarak da kabul ediliyor.

OHA Diyorum kanalında ilginç, komik, faydalı, eğlenceli videolar yayınlıyoruz. İlginç bilgiler veriyoruz, eğlenceli oyunlar oynuyoruz, rekor denemeleri yapıyoruz, komik fotoğrafları derliyoruz, enteresan sorulara cevap veriyoruz, göz yanılmaları ile şaşırtıyoruz, oha diyeceğiniz deneyler yapıyoruz. Videolarımızı çekerken önce biz eğleniyoruz, ardından elbette sizi eğlendirmeyi amaçlıyoruz.

Faydalı ipuçları ve hayatınızı kolaylaştıran pratik bilgiler için diğer kanalımız YAPYAP’ı ziyaret edin:
http://www.youtube.com/yapyap

Bir Cevap Yazın