Dünyanın En İğrenç 10 Yemeği

Bu videoda farklı ülkelerden iğrenç yiyecekleri derledik. Yalnız listemizdeki bazı yemekler için iğrenç kelimesi bile yetersiz kalabilir. Eğer mideniz hassas ise videoyu izlemenizi kesinlikle önermiyoruz.

Bunun adı Beondegi. Bizim anlayacağımız şekilde söylersek; suda haşlanmış ipek böceği. Güney Kore’de çok popüler bir atıştırmalık. Genelde sokakta satılıyor. Biz nasıl bardakta mısır yiyorsak Koreliler de bardakta ipekböceği yiyerek dolaşıyor.

İpek böceğiyle antrenman yaptık. Hamam böceği ile devam edelim. Avustralya’da hamam böceklerini ızgara yapıp yiyorlar. Evet, hamam böceği dedim. Bu, yeni bir trend. Macera seven lezzet avcıları rağbet ediyor. Izgara için Amerikan hamam böceği denilen bir türü kullanıyorlar. Ki bu da dünyanın en iri, yani etli, hamam böceklerinden biri.

Sırada salyangoz var. Yani sümüklüböcek. Fransa’da ve İspanya’nın Katalan bölgesinde, ana yemek öncesi iştah açıcı olarak tüketiliyor. Masaya kabuklu geliyor ama aslında kabuğundan çıkarıp pişiriyorlar. Sonrasında servis için tekrar kabuklarına konuyorlar. Sümüklüböcek yemeyi sevenler, özel bir kırıcı ile kabukları açıp içindekileri yiyor.

Listemize bir diğer ilginç yemekle devam ediyoruz. Bu yemeğin adı, “ağır ateşte pişirilmiş horoz ibiği’. Yiyenler çok lezzetli olduğunu söylüyor. Malum, tavuk, hindi gibi hayvanların da ibiği var ama bu yemek için en makbulu horoz ibiği. İbikler temizlenip haşlandıktan sonra yemek için hazır hale getiriliyor.

Midesi hassas olanların videonun devamını izlememesi için tekrar uyarıyoruz. Çünkü en iğrenç yemeklerden birine geldik.

Bu çorbanın adı bosintang. Koreliler afrodizyak niyetine içiyor. İçindekiler ne eti biliyor musunuz? Maalesef köpek eti arkadaşlar. Bizim kültürümüze çok uzak olduğu için bırakın yemeyi, bunu bilmek bile insanın midesini kaldırıyor. Bu çorbanın Kore’de çok uzun bir geçmişi var. Ancak hayvan hakları savunucularının eleştirilerinden dolayı neyseki artık giderek daha az yapılıyor.

İğrenç olsa da bu listede yer verilmesi şart olan bir yemeğe geldik. Bu gördüğünüz köpek çevirmesi. Çin’in bazı bölgelerinde yiyorlar. Bambaşka bir kültür olduğu için bu onlara normal geliyor ama bizim kabullenmemiz elbette mümkün değil. Konu köpek olunca, insan et yeme konusunda vejetaryenleri daha kolay anlayabiliyor.

Sıra, Peru’da severek tüketilen bir hayvanda. İngilizcesi guinea pig (gina-pig). Türkçe’de kobay veya hint domuzu diye geçiyor. Bizdeki kuzu çevirme gibi Perulular da bu hayvanı bütün halde yemeyi tercih ediyor. Amerikalılar hint domuzunu evcil hayvan olarak beslediği için bu yemek tabii onlara daha da iğrenç geliyor.

Komik isimli bir bir yemekle devam ediyoruz. Bunun adı deniz hıyarı. Derisi dikenli olduğu için temizlendikten sonra pişiriliyor. Ancak gurme restoranlarda dikenleriyle beraber servis edildiği de oluyor. Pek çok ülkede sevilen bir yiyecek olduğu için deniz ürünü satan yerlerde kolayca bulabiliyorsunuz.

Sırada Çin’den bir tatlı var. İsmi hasma. Bu aslında bizdeki kompostoya benziyor. Ancak meyve yerine, dişi kurbağaların fallup tüplerinden elde edilen yağlı bir madde kullanılıyor. Çinliler bu tatlıyı lezzeti dışında, kalp, böbrek, akciğer gibi hayati organları daha sağlam hale getirdiği için de tüketiyor.

Listemizin sonunda Porto Riko’dan bir yiyecek var. Bunlar yağda kızartılmış kertenkeleler. Özel sosuyla birlikte servis ediliyor. Halk iguana etini çok tükettiği için yetkililer iguana neslini korumak adına kertenkeleye özendiriyor. Böylece Porto Riko sokaklarında kızarmış deniz atının yanısıra kızarmış kertenkele de popüler yiyecekler arasına girmiş.

OHA Diyorum kanalında ilginç, komik, faydalı, eğlenceli videolar yayınlıyoruz. İlginç bilgiler veriyoruz, eğlenceli oyunlar oynuyoruz, rekor denemeleri yapıyoruz, komik fotoğrafları derliyoruz, enteresan sorulara cevap veriyoruz, göz yanılmaları ile şaşırtıyoruz, oha diyeceğiniz deneyler yapıyoruz. Videolarımızı çekerken önce biz eğleniyoruz, ardından elbette sizi eğlendirmeyi amaçlıyoruz.

Faydalı ipuçları ve hayatınızı kolaylaştıran pratik bilgiler için diğer kanalımız YAPYAP’ı ziyaret edin:
http://www.youtube.com/yapyap

Bir Cevap Yazın